Kdybych měla jmenovat svůj hit číslo jedna čili cukroví, které chutná všem, je schopné okouzlit a vyvolat mnohačetné žádosti o recept, a ještě ke všemu si neříká o příliš mnoho času nebo námahy v kuchyni, nebudu muset vůbec přemýšlet, co odpovím.

Čokoládové lanýže

Čokoládové lanýže

Čokoládové lanýže jsou a ještě dlouho zůstanou mojí osudovou kuchařskou láskou. Přestože se nejedná o nic nového, před dvěma roky obletěly lanýže snad všechny kuchařské časopisy na světě. Najednou se do nich všichni zbláznili a nechtěli nic jiného. Až je jednou vyzkoušíte, pochopíte, že vedle nich následující kokosové kuličky nutně blednou závistí a snaží se potichu skutálet a zmizet ze stolu.

Abych byla docela upřímná k lanýžům i k vám, měla bych asi přiznat, že jsem se pralinkám s lanýžovou náplní vždy vyhýbala obloukem s čtyřmetrovým poloměrem. Neříkaly mi nic jako dítěti, neměla jsem je ráda v pubertě a v dospělosti (tedy myslím, že to bylo v tomto pořadí) jsem definitivně shledala, že v českých bonboniérách skutečně žádný skvost nenajdu.

Nebýt pana Hlavy, majitele malé ruční výrobny pralinek v Jihlavě (už jsem o něm psala v souvislosti s horkou čokoládou), nikdy bych názor nezměnila. Donutil mě otevřeně přiznat, že jsem čokoholik. Zachutnaly mi u něj i takové kousky, které jsem ve velkovýrobní verzi přímo nesnášela. A právě na tuhle zkušenost jsem si vzpomněla, když jsem zvažovala všechna proti, která mě v souvislosti s přemnoženými recepty na lanýže napadala.

Jak se správně obáváte, nakonec čokoládové lanýže dostaly svoji první a jedinou šanci v mé kuchyni. Obavy ovšem směřujte k potenciálním váhovým přírůstkům, protože se právě teď dozvídáte, jak jsou směšně snadné na přípravu, jak náramně jim to v kakaovém župánku sluší a jak se z nich ve vašich ústech nezřízeně uvolní čokoládová vášeň. Vášeň tak ryzí, jako je procento kakaa v použité čokoládě.

Ano, jsou tak dokonalé, že je prostě letos taky musíte mít. Je to však ještě horší: bez ohledu na rodinnou tradici, i přes hlubokou úctu k pratetičkám a prababičkám, lanýž se stal naším soukromým vánočním hitem. Lhostejno, zda jsme degustovali z levé nebo pravé strany talíře.

Zhruba 50 kousků.

70 g smetany ke šlehání
100 g másla
60 g cukru (může být i méně)
200 g kvalitní čokolády
2 lžíce likéru dle vlastní volby
kakaový prášek na obalení (zhruba 3 lžíce)

1. Do malého kastrůlku odvažte smetanu, máslo a cukr. Za stálého míchání zahřívejte na středně silném ohni, avšak jen do okamžiku, než se cukr i máslo rozpustí. Pak ihned odstavte, přidejte najednou všechnu nalámanou čokoládu a vařečkou míchejte, dokud se všechna dobře nerozpustí. Tuhle směs uložte do druhého dne do chladu, aby ztuhla.

2. Rozložte na sebe dva nebo tři obyčejné papírové ubrousky a na ně doprostřed prosijte kakaový prášek. Lžičkou odkrajujte z dobře ztuhlé lanýžové hmoty menší kousky, bleskově je poněkud zaoblete konečky prstů a vzápětí obalte v kakau. Jde to velmi snadno, když střídavě nadzvedáváte všechny čtyři okraje ubrousků a nutíte tak kuličky putovat kakaovým práškem. Oklepejte a přendejte do malých papírových košíčků.

3. Před snědením ostatními braňte vlastním tělem a před rychlou zkázou chraňte chladem.

Vánoční kuchařka

Vánoční kuchařka

Zdroj: Vánoční kuchařka pro dceru, vydal Smart Press, s. r. o. 2008

Vánoce ve vlastní kuchyni? Není proč se děsit, s Vánoční kuchařkou pro dceru zvládnete advent, vánoční přípravy i svátky, cukroví i slavnostní večeře. Jako od maminky.

Více informací, ukázky z knihy a objednávky na www.smartpress.cz nebo smartpress@smartpress.cz.» Recepty a vaření - kuchařka online
» Vánoční koledy - klasické i moderní koledy.
» Vánoční recepty - web plný receptů, které o Vánocích určitě oceníte.

  • Tip na web