Kapr patří k tradičním obyčejům českých Vánoc. Pokud si ho domů nepřinesete již usmrceného či případně i vykuchaného, přijde vám určitě vhod podrobný, fotografiemi doplněný návod na vykuchání kapra před jeho kuchyňským zpracováním.

Usmrcení kapra

To nejhorší budete mít za sebou hned na počátku. Kapra přidržte na pevné podložce hřbetem nahoru a rázným úderem do temene hlavy (nad očima) jej usmrťte. Nožem prořízněte žábry (na obou stranách hlavy), čímž přerušíte krevní oběh. Dojde tak k rychlému vykrvení. Maso díky tomu získá na chuti a prodlouží se doba jeho úchovy.

Přerušení krevního oběhu

Přerušení krevního oběhu

Odšupinění kapra

Odšupinění kapra

Odšupinění kapra

Šupiny odstraňujeme ihned po usmrcení ryby (nesmějí v kůži zaschnout). Kapra držíme za hlavu a škrabkou, tupou hranou nože, ale třeba i lžící (ta zabraňuje odlétávání šupin) jej zbavujeme šupin směrem od ocasu k hlavě. U velkého šupinatého kapra můžeme oškrábat u ocasu několik šupin nožem, pak prsty přitisknutými k tělu ryby (dlaní vzhůru) postupujeme proti šupinám od ocasu k hlavě. Šupiny se vyvracejí a neodletují.

Odšupinění kapra

Odšupinění kapra

Vyvrhnutí kapra

Vyvrhnutí kapra

Vyvrhnutí kapra

Ostrý nůž vsuneme do řitního otvoru a rozřízneme břišní stěnu mezi břišními ploutvemi směrem k hlavě. Řez nesmí být hluboký, abychom nepoškodili vnitřnosti a zejména neprořízli žlučový váček (při jeho prasknutí raději konzumovatelné vnitřnosti nepoužijeme). Vnitřnosti uvolníme od břišní stěny a vyjmeme je z tělní dutiny odzadu. Nakonec palcem a ukazováčkem vyštípneme (nevyřezáváme nožem) jícen co nejblíže u hlavy. Z vyjmutých vnitřností ihned preventivně odstraníme žlučový váček. Nožem odřízneme (řezem do písmene V) žábry, ukryté pod skřelemi na obou stranách hlavy. Prsty žábry vytrhneme. U velkých ryb odřízneme hlavu a odstřihneme ploutve včetně ocasní. Kapra vymyjeme pitnou vodou (zbytečně nemáčíme), ihned osušíme textilní nebo papírovou utěrkou.

Vyvrhnutí kapra

Vyvrhnutí kapra

Porcování / rozpůlení kapra

Porcování kapra

Porcování kapra

Kapra porcujeme na tzv. podkovičky (odborně zvané steaky) široké 3 až 5 cm. U vyvrhnuté, podélně nerozpůlené ryby vedeme řez přes páteř podél žeberních kostí. Takto rybu porcujeme až ke konci břišní dutiny; ocasní partii již rozdělujeme podélně.

Porcování kapra

Porcování kapra

Celé tělo kapra lze také rozdělit podélně a vyjmout páteř. Zevnitř podél páteře nožem přeřežeme žeberní kosti (kapr je již zbaven hlavy a ocasní ploutve). Špičkou nože kopírujeme páteř a kosti vedoucí od páteře k hřbetní ploutvi. Postupujeme od hřbetu za hlavou, rukou si přidržujeme (odtahujeme) odříznutou část. Takto postupujeme po obou stranách páteře. Výsledkem je vyjmutá páteřní kost s navazujícím systémem kostí hřbetní ploutve. Z půlek kapra bez páteře řežeme napříč porce 3 až 5 cm široké.

Porcování kapra

Porcování kapra

Stahování kůže kapra

Stahování kapra z kůže

Stahování kapra z kůže

Kdo není příznivcem rybí kůže na talíři, může ji z kapra předem stáhnout. Okraj kůže na břiše uchytneme nejlépe do štípacích kleští a opatrně stahujeme směrem ke hřbetu. Pomáháme si při tom palcem druhé ruky, kterým kůži při tahu uvolňujeme od svaloviny. Staženou kůži u hřbetu oddělíme nožem. Tak postupujeme po obou stranách kapra.

Stahování kapra z kůže

Stahování kapra z kůže

Filetování kapra

Filetování kapra

Filetování kapra

Kapra nařízneme podél hřbetní ploutve a opatrně nožem seřezáváme filet podél žeberních kostí. Postupujeme tak z obou stran a získáme filet obsahující jen v horní partii malé mezisvalové kůstky. Pokud i ty chceme eliminovat, nařezáváme horní polovinu filetu z vnitřní strany do hloubky zhruba 1,5 cm s mezerou mezi jednotlivými řezy maximálně 3 mm. Svalové kůstky se rozruší a po kuchyňské tepelné úpravě je lze bez nebezpečí konzumovat společně s masem kapra.

Filetování kapra

Filetování kapra

A nyní už můžete začít připravovat štědrovečerní hostinu.  Zde je recept na smaženého kapra a bramborový salát. Další užitečné recepty naleznete na stránce “Další vánoční recepty”.

Návod na kuchyňskou úpravu ryb vám přinášíme ve spolupráci s Rybářským sdružením České republiky a portálem Nagrilu.cz.» Recepty a vaření - kuchařka online
» Vánoční koledy - klasické i moderní koledy.
» Vánoční recepty - web plný receptů, které o Vánocích určitě oceníte.

16 komentářů k “Kuchání kapra: podrobný návod”

 1. viktor komentuje:

  podporujete tyranie zvierat.. este ze kapra nikdy na vianocnom stole nebudem mat.

 2. Vánoční cukroví komentuje:

  Diky za nazor, Viktore. Týraní zvířat zde ale nikdo v žádném případě nepodporuje. Kapr patří o Vánocích k česká národní tradici. Tím, že se zde zveřejní odborný návod na jeho co nejhumánnější usmrcení, děláme pravý opak toho, co tvrdíš.

 3. Lukioso Mafioso komentuje:

  Týrání je právě to, že si kapralidé koupí a pak jej v rámci jakési podivné humanity o štědrém dnu vhodí do řeky. Ovšem chudák kapr ve většině případů hyne.

 4. Mirek komentuje:

  Díky za článek. Perfektní návod. Každý rok dělám podkovy a letos bych chtěl zkusit filetovat. Věřím, že to podle vašeho návodu zvládnu. :-)

 5. Zuzka komentuje:

  Super návod, mě to poradilo. Zvířátka miluji, ale rozlišuji ty na mazlení a na jídlo-a maso mám moc ráda.

 6. Vánoční cukroví komentuje:

  Tak at se podaři a hezke Vánoce!

 7. František Hrdý komentuje:

  Díky za návod, bohužel jsem si jej přečetl až po procesu. Krom “zbytečně nemáčejte” jsem to ale nějak zvládl. =) Uvítal bych návod na zpracování vnitřností.

 8. Vánoční cukroví komentuje:

  Díky za tip. Budeme se snažit něco přidat. Prozatím můžete zkusit alespoň vánoční polévku – recept najdete mezi “Dalšími vánočními recepty”

 9. yvča komentuje:

  Moc vám děkuju vůbec jsem nevěděla jak se to dělá a teď ano vážně díky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. Kamila Třpytková komentuje:

  to usmrcení je strašný ale jinak dík za tip.:)

 11. Vánoční cukroví komentuje:

  Jsme rádi, že návod pomohl. Nezbývá než popřát ať se zdaří i další příprava a pak už jen dobrou chuť :-) Krásne Vánoce všem.

 12. MooŇa a HáŇa komentuje:

  moooc dekujem pouzili jsme to na skolni projekt moooc diky!!!

 13. gabca komentuje:

  super :-D

 14. katerina komentuje:

  je to snadne a moc prace to nepotrebuje

 15. Honza komentuje:

  dekuji za vynikajici navod,pomohl mi´,preji vsem krasne Vanoce :-)

 16. WeCo komentuje:

  Hledal jsem někde návod jak filetovat kapra a tady jsem ho konečně našel i s fotografiemi, díky za něj! p.s. – od jisté doby stahuji kapra z kůže, osvědčilo se mi ho dát najprve přes noc do lednice (samozřejmě vykuchaného), kůže jde pak mnohem snadněji než z čerstvěho.

Přidejte komentář

 • Tip na web