Vánočka

Vánočka se u nás těší velké oblibě a o svátcích prostě chybět nemůže. Zkuste místo kupované vánočky připravit domácí. Rozdíl určitě poznáte vy i vaši strávníci.

Do mouky vmícháme všechny sypké přísady a dobře promícháme. Připravíme si kvásek(z trochy mléka, cukru + rozdrobené droždí), promícháme a necháme u tepla kynout).

Pak ho dáme do mouky, mírně zamícháme, přilijeme vlažné mléko s rozkvedlanými žloutky a rozpuštěný tuk. Vše dobře prohněteme, až tzv. „fouká“. Těsto musí být tužší. Po vypracování urovnáme v míse, poprášíme moukou a přikryjeme utěrkou. Na teplém místě nám asi za hodinu (i více) vykyne. Pak rozdělíme na devět dílů – cop pleteme nejdříve ze 4 válečků, pak ze tří a navrch ze dvou. Konce dobře upevníme. Vánočku potřeme rozšlehaným vejcem s trochou mléka, posypeme nakrájenými mandlemi a pečeme ve středně teplé troubě. Z této porce se vytvoří 2-3 vánočky.

Vystydlé zabalíme do papíru a pak do mikrotenového sáčku a uložíme na několik dní do studena. Je pak mnohem lepší, proleželá. Dá se jíst i po deseti dnech.

Ingredience:

1 kg mouky (polohrubé nebo hladké + polohrubé)
2 menší zarovnané lžičky soli
20 dkg cukru
1vanilkový cukr
citrónová kůra, mandle
rozinky (nejlépe předem máčené v čaji příp.s rumem)
20 –25 dkg tuku (rozpustit)
3 žloutky
5 –6 dkg droždí (kvásek)
1/2 l vlažného mléka

Zdroj: Recepty na vánoční cukroví

Štítky: