Muži nechávají shánění vánočních dárků až na Štědrý den

Muži nechávají nákup vánočních dárků na poslední chvíli. Až na Štědrý den loni koupila poslední dárek téměř třetina z nich, zatímco u žen to bylo jen 16 procent. Kdyby všichni dodrželi svá předsevzetí, mohly by přitom obchody v den vánoční nadílky v klidu zavřít pro nezájem zákazníků. Nákup na Štědrý den dopředu totiž dopředu připouští jen tři procenta mužů a jedno procento žen.

Výsledky výzkumu společnosti GE Money Multiservis, který se uskutečnil letos v říjnu v České republice, Maďarsku, Polsku, Lotyšsku, Rusku a Rumunsku, tak prokázal, jak se liší plány od reality.

Čeští muži, i ženy, chtějí letos shodně utratit za vánoční dárky v průměru 7 850 korun, což je v porovnání s ostatními sledovanými národy výrazně nejvyšší částka. Za dalších zhruba 3 410 korun hodlají Češi nakoupit potraviny, nápoje, vánoční stromky a další vánoční zboží. Průměrná čtyřčlenná rodina (rodiče a dvě malé děti) tak celkem na Vánoce utratí přibližně 22 520 korun. To je minimálně dvakrát více, než jsou výdaje například Lotyšů, Rumunů, nebo Rusů.

Češi si také na rozdíl od ostatních sledovaných národů vánoční nakupování doslova užívají. Zatímco například Rumuni stráví honbou za dárky v průměru pět hodin, Češi nakupují téměř třikrát déle, a to přes 14 hodin. Více času přitom v obchodech tráví ženy. Zatímco každý druhý Čech stihne nakoupit kompletní vánoční nadílku do 9 hodin, téměř čtvrtina žen k tomu potřebuje více než 20, tedy téměř celý den i noc. Přestože běžné nákupy Češi v oblibě příliš nemají, Vánoce si chtějí užít a rádi do nich investují čas i peníze. Shánění dárků věnují dvakrát více času než běžným měsíčním nákupům, říká Viktor Houška, Business Development Manager GE Money Multiservis.

Zdroj: GE Money Multiservis