Opilé švestky

Miluju višně v čokoládě. Jeden opravdový bonbon tohoto druhu, který přivedl na svět belgický mistr chocolatiére, mi dovolí na chvíli zapomenout na cokoli.

Dokud se nerozplyne hořká čokoláda, neodezní sladké alkoholické pošťouchnutí a neprokoušu se naloženou višní, všechny problémy světa přestanou existovat – nebo jen někde potichu a s pochopením čekají, až se na ně dostane.

Něco podobného možná znáte taky, a pak vás následující recept okouzlí a dostane na dlouhé roky dopředu. Svůj výtvor budete pyšně rozdávat a ještě pyšněji přijímat chválu. Čím dřív se vám povede sušené švestky naložit do alkoholu, tím lepší bude výsledek. Ano, nepotřebujete višně, jen docela obyčejné sušené švestky, pár mandlí, trochu dobré čokolády a pochopitelně moravskou slivovici. Tak pojďme na to! Neupíjet, nakládat!

200 g sušených švestek
200 ml slivovice
zhruba 30 mandlí
200 g hořké čokolády

1. Nejméně měsíc předem švestky přeberte, spařte v cedníku horkou vodou a naskládejte do menší uzavíratelné sklenice. Zalijte slivovicí, aby byly všechny ponořené, uzavřete a klepnutím o stůl vyžeňte zpod švestek uvíznuté vzduchové bublinky. Nechte na tmavém místě macerovat.

2. Švestky slijte a nechte okapat (slivovici klidně použijte znovu). V malém kastrůlku přiveďte k varu trochu vody a přidejte celé, neloupané mandle. Asi minutu povařte, pak ihned slijte a propláchněte studenou vodou, tímto šokovým zákrokem se slupka snadno uvolní. Z každé mandle ji pak stáhněte, anebo mandle vysypte na utěrku a opatrně je promněte – měly by o většinu slupek rychle přijít.

3. Do každé švestky zastrčte jednu mandli, jako by to byla původní pecka. Čokoládu rozlámejte a opatrně rozpusťte ve vodní lázni. Odstavte a s pomocí dvou vidliček každou naplněnou švestku v čokoládě namočte, otřete o okraj misky a položte na papír na pečení – odtud půjdou snadno odloupnout, až čokoláda ztuhne.

4. Nechte ztuhnout při pokojové teplotě anebo odneste švestky do chladu. Ochutnání neodkládejte příliš dlouho, alkohol během následujícího týdne povážlivě vyprchá.

Vánoční kuchařka

Zdroj:
Vánoční kuchařka pro dceru
, vydal Smart Press, s. r. o. 2008

Vánoce ve vlastní kuchyni? Není proč se děsit, s Vánoční kuchařkou pro dceru zvládnete advent, vánoční přípravy i svátky, cukroví i slavnostní večeře. Jako od maminky.

Více informací, ukázky z knihy a objednávky na www.smartpress.cz nebo smartpress@smartpress.cz.