Bramborový salát

Aby ze salátu nebyla kaše, musíte mu dopřát jemné zacházení, rozumnou dobu vaření a především ten správný typ brambor. Z hrušek jablka neuděláte a z brambor varného typu „pyré“ zase neuděláte salát.

A jelikož toto tajemství zná mnoho jiných lidí, stává se ten správný druh brambor nedostatkovým zbožím zhruba v okamžiku, kdy se z listopad střídá s prosincem.

Základní salátové zaklínadlo tak zní: včas nakup brambory varného typu A (čili salátové), den předem je vyndej ze sklepa a uvař je tak akorát. Přidej vařenou zeleninu, vajíčka, šunku, sterilované okurky, zálivku (nebo libovolnou kombinaci téhož), tak akorát promíchej a nech do druhého dne odležet. Odháněj nedočkavé ochutnavače, a dokud se nepřiblíží ta správná chvíle, tak se zásadně k míse odpočívajícího salátu nepřibližuj se lžící v ruce.

Postačí pro 4 osoby jako štědrovečerní příloha a malé občerstvení později večer.

Bramborový salát

Bramborový salát

1,5 kg salátových brambor
4 mrkve
100 g mraženého hrášku
100 g mražené kukuřice
5 vajec
200 g dobré šunky, vcelku
1 sklenice (700 ml) zavařených nakládaček od maminky (tchýniny jsou taky dobré, nejsou-li ani ty, spěchejte pro ně do obchodu nejpozději v listopadu)
200 g kvalitní majonézy (špatná majonéza dokáže pokazit celý salát, takže pozor na ni! Nechci vám mluvit do výběru, ale Hellmans je chuťově nepřekonatelná)
1 vrchovatá lžička soli

1. Brambory umyjte kartáčkem nebo novou houbičkou na nádobí, naskládejte je do velkého hrnce, zalijte vodou tak, aby byly všechny ponořené, a začněte zahřívat. Než je přivedete k varu, oškrábejte mrkev a rozkrájejte ji na centimetrové kostičky.

2. Jakmile brambory začnou vřít, postavte nad ně napařovací nástavec. Do pařáku opatrně naskládejte vajíčka, zasypte je mrkví a mraženou zeleninou. Uzavřete poklicí a na středně silném ohni vařte 25 minut. Brambory musí stále vřít dostatečně na to, aby vytvářely dost páry pro druhé patro. Po této době zkuste do jedné z brambor zapíchnout nůž – pokud bramborou snadno projede, jsou uvařené, jinak přidejte ještě 5 minut.

Pokud nemáte napařovací nástavec, vše uvařte zvlášť. Přivodíte si sice malou zácpu ve dřezu se špinavým nádobím, ale jde to taky: vajíčka dejte do studené vody, přiveďte k varu a vařte přesně 10 minut od doby, kdy začala vřít. Pak je slijte a pusťte na ně studenou vodu z kohoutku, tento šok vám pak usnadní loupání. Hrášek s kukuřicí během 2 minut uvařte v mikrovlnné troubě, mrkev zalijte trochou vody, osolte špetkou soli a vařte 15 minut na plotýnce doměkka.

3. Nástavec sundejte a brambory slijte. Nechte je 5 minut vychládat, pak je ale ještě za horka oloupejte. Rozkrájejte je na malé kostičky, nejlépe to jde s malým kovovým strunovým kráječem brambor z domácích potřeb. Okurky slijte, lák zachyťte a 100 ml láku nalijte na teplé nakrájené brambory a promíchejte, okamžitě se beze stopy vsákne. Vajíčka oloupejte a nakrájejte na malé kostičky; na stejné kousky rozkrájejte také šunku a okurky. Společně s majonézou a vařenou zeleninou vše přidejte vše k bramborám a promíchejte, pokud je to potřeba, ještě osolte. Nechte vychladnout a uležet aspoň tři hodiny v lednici, před podáváním znovu promíchejte.

Vánoční kuchařka

Vánoční kuchařka

Zdroj: Vánoční kuchařka pro dceru, vydal Smart Press, s. r. o. 2008

Vánoce ve vlastní kuchyni? Není proč se děsit, s Vánoční kuchařkou pro dceru zvládnete advent, vánoční přípravy i svátky, cukroví i slavnostní večeře. Jako od maminky.

Více informací, ukázky z knihy a objednávky na www.smartpress.cz nebo smartpress@smartpress.cz.