Vykouzlete si na stůl vánoční stromeček z perníku

Stromeček z perníku

Velký úspěch nejen v naší rodině slaví vánoční perníčky. A byla by přece škoda nevyužít jejich potenciálu naplno. Ony totiž nejen dobře chutnají, ale dají se využít i jako pěkná vánoční dekorace. Tedy jen do chvíle, dokud nepodlehnou mlsným jazýčkům.

Udělat si perníkový vánoční stromeček přitom není nic těžkého. Pro vytvarování perníku a následné sestavení stromečku stačí použít tu správnou sadu vykrajovaček, jinak se stačí řídit receptem viz níže. Nebo zkusíte udělat opravdovou perníkovou chaloupku?

Recept na perník

Sada vykrajovaček

Sada vykrajovaček

1) Mouku smíchanou s práškem do pečiva a jedlou sodou prosejeme, přidáme cukr, med, rozehřátý tuk, vejce, žloutek a koření. Vypracujeme vláčné těsto, které necháme přes noc v chladu odležet.

2) Těsto vyválíme na tenký plát a formičkami vykrajujeme různé tvary, které klademe na tukem vymazaný plech.

3) V předehřáté troubě je asi 15 min. zvolna pečeme dorůžova. Vychladlé perníčky zdobíme bílkovou nebo čokoládovou polevou, mandlemi, kandovaným ovocem…

Ingredience:

500 g mouky
1 lžička prášku do pečiva
1 rovná lžička jedlé sody
150 g moučkového cukru
100 g medu
50 g másla n. rostlinného tuku
1 vejce
1 žloutek
1 lžička perníkového koření
tuk na vymazání plechu
případně poleva, mandle apod. na zdobení

Perníková chaloupka

Perníková chaloupka

Jak připravit bílkovou polevu

Bílek třeme v misce s cukrem a s citronovou šťávou tak dlouho, až poleva zhoustne a je hladká. Různým ochucením bílkové polevy můžeme připravit řadu chuťově i vzhledově zajímavých polev.

Ingredience:

150 g moučkového cukru
1 bílek
1-2 lžíce citronové šťávy