Vánoční pečivo slepované

Slepované vánoční pečivo můžeme připravit v mnoha nejrůznějších variacích. Necháte se inspirovat některou z následujících možností? Pokud ano, určitě nebudete litovat.

Na vále vypracujeme těsto, rozválíme je na placku a vykrajujeme kolečka, nebo jiné tvary. Upečené a vychladlé tvary potřeme náplní (postup přípravy viz dále) a slepíme se stejným tvarem.

Dle vlastních chuťových preferencí zvolíme některou z náplní. Máslovou připravíme třením másla s práškovým cukrem. Ve chvíli, kdy začne být náplň vláčná, přidáme žloutky a opět třeme, dokud se vše nespojí. Ořechy nebo kokos pokapeme 2 lžícemi mléka a postupně vpracujeme do náplně.

Dáme-li přednost čokoládovo-oříškové náplni, budeme postupovat následovně: nastrouháme čokoládu na drobném struhadle a postupně vmícháme do bílku utřeného s moučkovým cukrem. Ořechy nebo mandle pokapeme rumem a postupně vetřeme do náplně.

Připravené a slepené cukroví polijeme čokoládovou polevou a ozdobíme oříškem. Na přípravu čokoládové polevy můžete použít rozpuštěnou tyčinku čokoládových kaštanů – chutná skvěle.

Ingredience:

35 dkg hladké mouky
25 dkg tuku (máslo, Hera)
1 vejce
12 dkg práškového cukru

Máslová náplň:

20 dkg másla
12 dkg práškového cukru
2 žloutky
2 lžíce studeného mléka
Hrst mletých ořechů nebo kokosu

Čokoládovo-oříšková náplň:

10 dkg čokolády
10 dkg cukru
5 dkg ořechů nebo mandlí
1 bílek
3 lžičky rumu