Vánoční perníčky

Vánoční perníčky

Nepostradatelnou součástí každoročně připravovaného setu vánočního cukroví jsou i vánoční perníčky. Kromě toho, že tuze dobře chutnají, mohou plnit ještě dekorativní funkci. I proto se připravují v nejrůznějších tvarech, různě zdobené a existuje na ně množství různých receptů.

Jeden vyzkoušený najdete níže, další recepty na vánoční perníčky pak v rubrice Recepty nebo Fotorecepty zde na webu. Vaší pozornosti by jistě neměl uniknout ani recept na hned měkké perníčky. Takže si připravte vykrajovátka na perníčky, všechny potřebné ingredience a pusťte se do přípravy vynikajících perníčků.

Recept na Žichlínské vánoční perníčky:

Ingredience:

65 dkg hladké mouky

24 dkg cukru (použít můžeme cukr moučka, ale může být i třtinový cukr krystal)

10 dkg medu

5 dkg másla

4 vejce

necelá 1 lžička jedlé sody

1 prášek do perníku

Do mouky můžeme přidat i trochu kakaa, perníčky pak budou tmavší.

Vajíčka by měla mít pokojovou teplotu. Rozpustíme tuk s medem. Všechny “tekuté” ingredience přidáme do sypkých a propracujeme. Pokud se těsto matlá, dáme jej na chvíli do ledničky. Před pečením potřeme žloutkem.

Nazdobit můžeme obvyklým způsobem, ale pokud chcete ušetřit čas, můžete místo časově náročného zdobení sněhem ozdobit mandlemi. Jak na to? Spaříme mandle horkou vodou, aby šly sloupnout (poté, co trochu vychladnou), rozpůlíme je a vmáčkneme do perníčků potřených vejcem. Perníčky tak vypadají moc hezky a navíc můžeme do zdobení zapojit i děti, které to mohou dělat úplně samostatně.

Vhod vám jistě přijde také recept na polevu na vánoční perníčky:

Jeden bílek ušleháme na sníh přecedíme do něj šťávu z půlky citrónu. Do 250 – 300 g přesátého moučkového cukru přidáme lžičku solamylu. Do připraveného sněhu dáme cukr (pro začátek v menším množství – 250 g) se solamylem a nazdobíme zkušební perníček. Po pěti minutách zkontrolujeme, a pokud je vše v pořádku, můžeme pokračovat, nebo v případě potřeby přidáme cukr.